"Dobry dinozaur" - a co by było gdyby ...

On czerwca 7, 2016

Przemoc! Łeb odcinają... " A mój syn to wyszedł w połowie" ..."nie mogliśmy go uspokoić" - nie wiem co wy wszyscy oglądaliście- ja zobaczyłam genialny film o dobroci,  mocnych więzach rodzinnych zaufaniu własnemu instynktowi, wytrwałości i przyjaźni!

Burza w szklance wody to mało powiedziane. Dawno już nie słyszałam o bajce dla dzieci, która wzbudzałaby takie emocje ... w rodzicach! Nie uczestniczyłam w tej nagonce , postanowiwszy uformować własną opinię na temat filmu. Trudno było, bo córka moja jedyna oglądała ten film z klasą w kinie - spojlerowała więc niemiłosiernie kiedy tylko się dało. Nie daliśmy się jednak z chłopakami , dzielnie mamrocząc pod nosem na wpół opowiedziane przez nią fragmenty bajki.

Z pewnością słyszeliście o czym jest film. DLa nielicznych - fabuła w wielkim skrócie:

Meteoryt nie rymsnął w ziemię. Cywilizacja ludzka musiała więc zrobić miejsce dinozaurom , ucząc się koegzystować z nimi na ziemi. Mamy więc inteligentne dinusie, zakładające farmy, rodziny, uprawiające pole etc ... Jak każdy farmer - borykają się oni z różnego rodzaju szkodnikami - w tym przypadku : ludźmi, wyżerającymi im zapasy i czyniącymi spustoszenie ogólne. Arlo - główny bohater to  młody, wrażliwy apatozaur, któremu brakuje pewności siebie. Za wszelką cenę pragnie zdobyć szacunek ojca i zrobić wrażenie na swojej rodzinie, ale raz za razem ponosi klęskę. Strach przed światem i dziką naturą bardzo go ogranicza. Jego całkowite przeciwieństwo stanowi Bąbel, mały jaskiniowiec, który pewnego dnia pojawia się na drodze Arlo. Jest śmiały, odważny, uparty i pomysłowy. Spędził w dziczy całe życie i potrafi walczyć o swoje. Z czasem między tą dwójką rodzi się niezwykła przyjaźń. Tak . Zanim to nastąpi robi się smutno - ginie tata Arlo.

Potem jednak jest tylko lepiej. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jest gotowe na takie emocje - poczekaj z nim przed obejrzeniem filmu. Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach na nasze dzieci czyha więcej niebezpieczeństw i przerażających scen filmowych niż to, co przedstawiają nam producenci ( którzy moim skromnym zdaniem nie przedstawiają NICZEGO niewłaściwego) Jeśli myślisz że Twój kilkulatek nie podoła takim emocjom - obejrzyj film samodzielnie i zdecyduj, czy jest na to gotowy czy nie. Gwarantuję ci, że jest.

PODROŻ DO DOROSŁOŚCI 

DOBRY DINOZAUR to przepiękna opowieść o dojrzewaniu. Bohater boi się wszystkiego ale nieustannie zachęcany jest przez swojego ojca do podejmowania ryzyka, konfrontowania go z własnymi lękami , do dokonywania czegoś ważnego.

Podróż , którą musi odbyć jest jednocześnie podróżą przez własne emocje, podczas której zda sobie sprawę z drzemiącego w nim potencjału. Arlo na swojej drodze spotka mnóstwo nietuzinkowych postaci - każda wpłynie na niego inaczej przyczyniając się do jego ewolucji - świadomie lub nie.

Mam nieodparte wrażenie, że przez dość proste przekazy, opowiedziane historie, producenci ostatnich bajek dla dzieci chcą im przekazać coś znacznie głębszego. Jest dinozaur, jest problem, jest droga do jej rozwiązania, jest sukces. Wszystko pomiędzy - pięknie przedstawione i ubrane w dialogi sprawia, że dzieci na różnym etapie rozwoju odbiorą film inaczej, co nie oznacza,że mniej emocjonalnie. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Każde zrozumie ten film trochę inaczej. Młodszym warto bardziej wytłumaczyć zawiłości emocjonalne, starszych zapytać jak rozumieją tą opowieść, jako oni postąpiliby na miejscu Arlo. U nas wywiązała się po filmie fajna dyskusja. Emocjonalna, bo najstarszy nie rozumiał dlaczego młodsza popłakała się na koniec, który miał ( SPOILER ALERT) szczęśliwy finał.

Bardzo lubię takie pofilmowe dyskusje. Można wiele się dowiedzieć na temat swoich własnych dzieci i tego co przeżywają, jak rozumieją pewne sytuacje. Nie szufladkujmy ich od razu mówiąc "jest na to za mały", "nie zrozumie", "wystraszy się", "jest już na to za duży" .U mnie film oglądali wszyscy ( nawet Jack biegając zerkał na niektóre fragmenty zaciekawiony) .Ryczałam ja, ryczała córka, pochlipał mój młodszy syn, starszy "musiał wszystko przetrawić i przemyśleć" :-) 

Właśnie dlatego czekam zawsze na nowości na dvd od Galapagos- strasznie trudno jest zorganizować wszystkich na kinową wyprawę: najmłodszy jest za mały, najstarszy średnio chętny na wyjście z młodszymi etc A film na dvd możemy obejrzeć w dogodnym dla wszystkich momencie. 

Ok. Dość spojlerowania i wynurzeń osobistych. Polecam wam ten film. Bardzo!

Film możecie kupić u Galapagos klikając tutaj:

DOBRY DINOZAUR

UWAGA! FAJNA PROMOCJA OD GALAPAGOS!

W każdej zakupionej płycie dvd z filmem Dobry Dinozaur znajdziecie kupon na bezpłatne wejście dla 2 dzieci w wieku do 16 lat do 

Juraparku Bałtów, Krasiejów lub Solec Kujawski. Promocja trwa do 30 września 2016 roku lub do wyczerpania zapasów.

Mój młodszy syn właśnie wrócił z wycieczki do Juraparku Bałtów . Podobno było rewelacyjnie! My nie byliśmy , więc skorzystamy z naszego biletu... Komentarze


Zostaw swój komentarz