ELEKTROŚMIECI TO NIE SEKRET! CO ZROBIĆ Z ELEKTROODPADAMI
Czasem śniadanie bez tosta udać się nie może. Po prostu.
2 sekundy przed wyfrunięciem z domowego gniazda z tostem w zębach to czasem jedyna opcja na posiłek przed południem. Szczególnie kiedy ma się dzieci i milion obowiązków po drodze…
A co jeśli toster po latach wiernej służby postanowi przenieść się w elektro zaświaty?
Trzeba jak najszybciej postarać się go wskrzesić a w ostateczności zastąpić nowym… Lata spędzone na szykowaniu śniadań i wreszcie nadszedł jego czas na emeryturę.
Wyobrażacie sobie, jak smutno?
Ale to nie koniec historii! Tostuś to sprzęt jednego z 89% Polaków, którzy w bieżącym roku wyrzucili co najmniej jeden elektroodpad.
Jednak nasz bohater nie zamierza leżeć i kurzyć się w piwnicy! On chce drugiej szansy!
Właściwie, wszyscy nasi starzy przyjaciele elektroniczni też!
Według badania przeprowadzonych przez na zlecenie RLG przez agencję badawczą Zymetria, tylko 12% Polaków segreguje elektroodpady od razu.
Główne przeszkody? Logistyka związana z oddawaniem zużytego sprzętu i brak dostępności punktów odbioru. Przyznaję, nie jest to czasem najprostsze zadanie!
Elektroodpady to jednak nie tylko kable, tostery, , pralki i telewizory To wiecznie grające w najgłośniejszym, niewyłączalnym trybie zabawki dziecięce , pendrive’y ze zdjęciami ze studniówki sprzed dwóch dekad, jednorazowe e-papierosy, zepsute ekspresy do kawy, a nawet
magiczny odkurzacz, który zamiast okruchów lubi wyciągać lego i pojedyncze kolczyki.
Elektroodpady, to wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub baterie, ale też kable czy ładowarki.
Ale uwaga, nie można ich po prostu wyrzucać do kosza na śmieci. To prawdziwe skarby ( serio –
z niektórych odzyskać można nawet złota), ale nie próbujcie sami, bo w pojedynczym są śladowe jego ilości, ale już w tonie to, co innego), które potrzebują naszej pomocy!
Dlaczego segregacja elektroodpadów jest tak ważna?
Przede wszystkim, to właśnie dzięki niej możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska, co wpływa na stan naszej planety. Dzięki recyklingowi elektroodpadów możemy odzyskać surowce już raz wydobyte z ziemii i ponownie je wykorzystać z mniejsza szkodą dla środowiska.
Zaskakująco, 17% respondentów uważa, że elektroodpadów nie produkują w ogóle. To pokazuje, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, jeśli
chodzi o edukację w tej kwestii.
Odpady mogą zawierać również substancje niebezpieczne- zarówno dla naszego zdrowia jak i środowiska – dlatego oddanie do specjalnego punktu zbiórki to jedyny słuszny sposób na pozbycie się ich.
Poza tym elektroodpady można przetworzyć i wykorzystać ponownie!
Jeśli chcecie oddać swoje urządzenia do profesjonalnej utylizacji, wystarczy znaleźć najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) – jest w każdej gminie. To jak znaleźć ukryte skarby!
Warto dodać, że 34% respondentów przyznaje się do niewłaściwej utylizacji elektroodpadów, często dotyczącej kabli, ładowarek i słuchawek,
e-papierosów.
A co zrobić, jeśli zdecydujecie się na nowy sprzęt? Pamiętajcie, że sprzedawcy mają obowiązek
przyjęcia od Was starego urządzenia 1:1. Czyli, jak kupujecie nową pralkę, to starej pralce także trzeba znaleźć nowy dom!
Przecudownie temat recyklingu elektroodpadów przedstawia Andrzej Mleczko – jego satyryczne
dzieła pokazują, że nawet elektroodpady mogą być tematem dla sztuki.
Wszystkie satyry mają charakter edukacyjny, podpowiadają, jak postępować z elektroodpadami.
Wszyscy możemy być bohaterami elektroodpadów, dając im drugą szansę.
Podsumowanie badania, które powinien przeczytać każdy znajduje się TUTAJ
Warto się w nie zanurzyć. Polecam!
Materiał powstał w ramach społecznej kampanii edukacyjnej realizowanej przez RLG Relectra Polska O.O. SEiE S.A