Dzwoneczek i Bestia z Nibylandii

On maja 22, 2015

Starożytna legenda mówi o Wielkiej Bestii chcącej zniszczyć Przystań Elfów. Czy aby naprawdę? I co na to Jelonka, dzwoneczek i reszta wróżek? A kiedy ranna  Bestia budzi się i spotyka Jelonkę... przedstawiam recenzję najnowszej części przygód dzwoneczka i pozostałych wróżek z Przystani Elfów ...

„DZWONECZEK I BESTIA Z NIBYLANDII” – WYDANIE BLU-RAY™ i DVD


Kolejna część przygód wróżek  z Przystani Elfów zaskakuje dojrzałością i mądrym przesłaniem . To  właśne lubię najbardziej w bajkach o Dzwoneczku - świetna zabawa , intrygująca przygoda a na koniec fenomanalne przesłanie , które niesie cała wróżkowa przygoda. 
Dystrybutor fimów i bajek Galapagos, dostarczył nam do recenzji tę bajkę , której premiera płytowa  odbyła się właśnie dziś - 22 maja .
Tak więc - do dzieła ! 

Tym razem zajmiemy się   TOLERANCJĄ, AKCEPTOWANIEM INNOŚCI I NIE SĄDZENIEM INNYCH PO POZORACH .

 

Jelonka , to wróżka zwierzęca, której potrzeba niesienia pomocy innym ciągle pakuje ją w kłopoty. Drapieżne ptaki , szczególnie te, gotowe schrupać wróżki,wyglądają przecież tak słodko jako małe pisklaki . A jeśli jeszcze trzeba jednemu pomóc - coż ...Jelonka jest na to gotowa. Kiedy serce i rozum  nie idą wspólną drogą , narażenie na niebezpieczeństwo całej Przystani Elfów sprawia,że Jelonka postanawia poprawę. 

Nie na długo jednak . Znaleziony w jaskini śpiący, ranny stwór to kolejna okazja do pomocy.  Nawet, jeśli śpiący wygląda przerażająco, jest duży i opiera się pomocy.


" Początkowo ten stwór może wydawać się trochę straszny – przyznaje reżyser Steve Loter. -Kiedy
Jelonka go znajduje jest ranny, a przy rannych zwierzętach zawsze trzeba zachować ostrożność. Ale ona  dostrzega w nim coś wyjątkowego."

Wróżki - strażniczki chcą schwytać stwora w imię ochrony przed zagładą całej Przystani Elfów.  Jelonka musi więc poprosić o pomoc przyjaciółki. Czy im sie uda? Czy potwór naprawdę okaże się niebezpieczny ? Musicie obejrzeć film, żeby się dowiedzieć.


Przyznam, że zakończenie przywitałam ze łzami w oczach. Chociaż oczywiście-  jak to w Dzwoneczkowych opowieściach bywa- wszystko kończy się tak, jak powinno.

Pomysł na nowy film o przygodach Dzwoneczka zrodził się w głowie Steve'a Lotera w 2010 roku, kiedy  urodzony na nowojorskim Brooklynie reżyser postanowił przełamać swój strach przed psami ze względu  na uwielbiającą zwierzęta córeczkę: 
– Ona jest z tych dziewczynek, które wyrażają swoją miłość do psów, rzucając się im na szyję. Jako  rodzic początkowo wpadałem w panikę. Ale kiedy mój strach opadł zdałem sobie sprawę z czegoś bardzo ważnego: moja córka ma otwarte serce. Kiedy ją o to zagadnąłem wzruszyła ramionami i powiedziała: 
„Wszystkie zwierzęta są moimi przyjaciółmi. Co w tym dziwnego?”. To mnie bardzo poruszyło.  Wiedziałem, że będę chciał opowiedzieć tę historię.

Piękne przesłanie o tolerancyjności i akceptacji płynie z dzwoneczkowej historii. Być tolerancyjnym to inaczej akceptować inność, nie dziwić się jej, nie zwracać uwagi na nią i nie krytykować. To, że ktoś jest inny, nie znaczy, że gorszy. Tolerancja to przyznawanie innym prawa do zachowań zgodnych z ich przekonaniami, nawet gdy nam się one nie podobają. Tolerancyjny jest ten, kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje...
Człowiek tolerancyjny pozbawiony jest uprzedzeń. Pięknie przedstawia to ta bajka, która nauczyć  może każdego malucha właściwej postawy wobec innych. 
Piękna grafika, ciekawe zwroty akcji , znani aktorzy podkłądający głosy do obu oglądanych przez nas wersji :polskiej i amerykańskiej sprawiają,że z przyjemnościa ogląda się tę historię. 
W polskiej wersji językowej bohaterkom głosów użyczają: Maria Niklińska (Jelonka), Natalia
Rybicka (Dzwoneczek),  Ewa Prus (Nyks),  Katarzyna Glinka (Mgiełka),  Kaja Paschalska  (Iskierka),  Tamara Arciuch (Różyczka),  Monika Dryl (Widia).

Polecam każdemu - powiększenie zasobów swojej płytoteki bajowej o ten tytuł to konieczność !
Ps. Moi chłopcy ( 10 i 12 lat) też bajkę obejrzeli - z pewnymi oporami oczywiście , bo "to bajka dla dziewczyn" . Jednak łypali wzrokiem w kierunku telewizora przez cały czas a potem śmiało przyłączyli się do dyskusji pofilmowej , porównując wszystkie obejrzane części Dzwoneczkowych przygód :-) 

Warto zaopatrzyć się więc w taki dzwoneczkowy elementarz tolerancji .

Polecam!


Film do kupienia nawww.galapagos.com.plKomentarze


Zostaw swój komentarz