PRZYJACIEL NA KRYZYS : "TAJEMNICA ZŁOTYCH WZGÓRZ" HELENA DAHLGREN - książka i gra online i offline

On marca 25, 2020

Kryzysowe sytuacje najlepiej spędzać z przyjaciółmi. Tu zakaz dużych zgromadzeń nie obowiązuje - pozwalam córce spotykać się codziennie z wieloma ludźmi i wychodzić daleko poza dom... jeśli kochasz książki - limity Cię nie obowiązują! Wyobraźnia zaniesie cię gdzie tylko chcesz!

Nastolatki nie odnajdują się dobrze w zakazach. To czas pierwszych pseudo - wolności i buntów. Rzadko kiedy można ich wtedy "uziemić " na dłużej bez buntów i histerii. Mając już troje takich nastoletnich egzemplarzy w domu - widziałam niejedno. Sytuacja panująca obecnie na świecie nie pomaga specjalnie. Można kogoś fizycznie zamknąć w domu - to oczywiste - ale naszym - rodziców zadaniem jest zapełnienie dzieciom dnia w taki sposób, żeby był bezpieczny, ciekawy, nie powodował narastającego niepokoju, który audi się teraz w każdym z nas. To zadanie mega trudne - każde dziecko potrzebuje innego podejścia, czasu i uwagi. Pamiętając o tym, że rodzicom też jest raczej pod górkę z miliona powodów - trzeba znaleźć zastępstwo . 

Wychodzenie z domu nie jest wskazane ale czytanie jest pewnego rodzaju ucieczką. TO jest TEN CZAS, w którym kupowanie nadmiernej ilości książek jest bardzo wskazany. To świetny wentyl bezpieczeństwa, równowagi psychicznej i mini buntu - pozwalam czytać zamiast robić lekcje non stop ale psst... nie mówcie o tym w szkole moich dzieci  :)

.

.

A co z tymi co na czytanie reagują alergicznie? NIE PODDAWAĆ SIĘ! Książek jest więcej niż wszystkich filmów i seriali razem wziętych! Trzeba próbować, podtykać nowe pozycje, opowiadać z pasją o tym, co sami czytamy. Fajnie jest ustalić reguły - ile w ciągu dnia TRZEBA, ile POWINNO SIĘ a ile MOŻNA . 

Ja zaliczam czytanie do kategorii MOŻNA i nie mogę doczekać się chwili luzu, żeby móc uciec wyobraźnią w inne miejsca. Moja córka jest bardziej oporna. Dlatego od lat podtykam jej rożne książki, zabieram na spotkania autorskie - dzieciom warto pokazywać, że za słowem pisanym, ubranym w piękną oprawę kryją się prawdziwi ludzie. Czasem jednak to trudniejsze niż się wydaje. Zagranicznych autorów spotykać się nie da tak często. Ale już czytać ich książki - wolna amerykanka czyli hulaj dusza piekła nie ma! 

Przesiewam odpowiednie lektury bo znam swoje dziecko i jej rozwój - za tą twardą skorupką niedostępności kryje się fajny dzieciak. Czasem trafię jak kulą w płot, czasem idealnie. Z reguły kiedy książka znika, a ona mamrocząc coś pod nosem mówi, że "potrzebuje jeszcze chwilę prywatności" - oznacza toż okopana w swoim pokoju czyta to, co jej dałam. Czyta, znaczy lubi:-)

Kilka dni temu dałam jej na pożarcie coś nowego. Wiedziałam, że jej się spodoba, bo książka bazuje na światowym fenomenie wśród gier online. Ponad 50 tysięcy graczek w Polsce i 15 milionów na całym świecie.  Star Stable jest grą online poświęconą tematyce koni, przeznaczoną dla graczy z całego świata, którzy mogą wspólnie przeżywać ciekawe przygody. Każdy gracz kieruje postacią, która jeździ konno, pielęgnuje swojego wierzchowca, uczestniczy w zadaniach i turniejach oraz współtworzy wyjątkową historię. Basia kilka lat jeździła konno - więc tematyka jest jej bliska i wciągająca. 

Gra łączy w sobie zabawę z walorami edukacyjnymi - dlatego spokojnie można połączyć czytanie z graniem. Proponuję zacząć od książki wydanej przez Wydawnictwo Znak :-) 

.

.

O czym jest ta historia? O koniach - to już wiecie. Ale to tło całego świata magicznie uplecionego przez autorkę. Słowa "magicznie" użyłam z pełną premedytacją. Które z waszych dzieci nie chciałaby w sobie odkryć magicznych mocy? Szczególnie, że historia zaczyna się zupełnie "jak z własnego podwórka" : przeprowadzka daleko od "domu", wypadek ... miłość do zwierząt połączona ze strachem po tym, c się stało. Nastolatki szybko zagłębia się w tę historię. A więc ... Rudowłosa Lisa przeprowadza się na odległą wyspę Jorvik. Dawniej kochała konie, ale odkąd jej mama uległa strasznemu wypadkowi, boi się choćby zbliżyć do wierzchowca. Jej życie zmienia się, gdy poznaje Annę, Lindę i Alex. Dziewczyny odkrywają, że oprócz miłości do koni łączy je coś więcej – wszystkie mają magiczną moc! Przyjaciółki coraz wyraźniej czują, że czeka je coś niezwykłego: muszą połączyć siły, by ochronić zwierzęta i ocalić całą krainę…

Warto podtykać coraz to i nowe książki, żeby w końcu trafić na coś, co wciągnie nawet największego opornego nastolatka. 

Spróbuj - jeśli masz taki czytelniczo oporny nastoletni egzemplarz jak ja. Jeśli podtykanie książek dzieciom idzie ci jak po maśle  - zasmakujcie w tej - warto! Tutaj podsyłam wam link do Empiku , gdzie możecie zobaczyć co , gdzie, ile i dlaczego :-) 

KLIKNIJ TU PO WIĘCEJ

.Komentarze


Zostaw swój komentarz