"ROZWIŃ SWOJĄ WYOBRAŹNIĘ - MYŚL I TWÓRZ JAK WYNALAZCA by TEMPLE GRANDIN - kiedy autyzm spotyka się z geniuszem

On listopada 29, 2018

Książka wypełniona po ostatnią literę pomysłami, projektami do wykonania dla dzieci, w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rożnych wynalazków, opowiadając jednocześnie jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje wynalazki. Całość ubrana w jasny , zrozumiały przekaz przez najbardziej fantastyczną kobietę, naukowczynię z wysokofunkcjonującym autyzmem.

Moja przygoda z Temple Grandin oraz wszystkimi jej książkami zaczęła się ponad dekadę temu. Szukając wszystkiego na temat osób z wysokofunkcjonującym autyzmem ( byłam wtedy na etapie diagnozowania jednego z moich synów) natknęłam się na Temple. Przeczytałam jej książkę   "Byłam Dzieckiem autystycznym" , potem sięgnęłam po kolejne : "Myślenie obrazami oraz inne relacje życia z autyzmem" etc 

Zakochałam się w jej sile, determinacji, dumy z inności, tego co potrafiła wnieść w życie każdego z kim się zetknęła ( osobiście czy poprzez książki), skromności i genialności na wielu płaszczyznach. Temple Grandin to światowej sławy naukowczyni i wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem. Obroniła doktorat z zootechniki na Uniwersytecie Illinois i jest profesorem Colorado State University. Napisała dwanaście książek o autyzmie i o zachowaniu zwierząt, w tym takie bestsellery jak „Myślenie obrazami” oraz „Zrozumieć zwierzęta”. Jej nazwisko zostało umieszczone na prestiżowej liście National Women’s Hall of Fame, jest też członkinią American Academy of Arts and Sciences, a od 2018 roku należy do American Association for
the Advancement of Science. Temple Grandin prowadzi wykłady dla rodziców i nauczycieli o swoich doświadczeniach z autyzmem i pojawia się w wielu mediach, m.in. w „New York Times”, „People” oraz NPR. Magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi roku 2010, a wyprodukowany przez HBO film o jej życiu z Claire Danes w roli głównej otrzymał siedem nagród Emmy - nie miałam jednak okazji go obejrzeć ( mam nadzieję to nadrobić bardzo niedługo.

Diagnoza syna nie potwierdziła moich teorii ale po całym tym okresie poszukiwań została ze mną Temple Grandin. 

Teraz - skuszona przez Insignis Media - sięgnęłam po jej najnowszą książkę ROZWIŃ SWOJĄ WYOBRAŹNIĘ 

I oczywiście już na wstępie mną trzasnęło. Jeśli masz w domu wynalazcę, marzyciela, naukowca, czy po prostu ciekawskie dziecko - czy autystę czy też nie - ta książka da Ci fantastyczną okazję do zanurzenia się w świat nie tylko profesor Grandin ale i rownież własnego dziecka. Czasem trudno jest złapać dystans, spojrzeć na wszystko oczami kogoś innego- nie rodzica a przyjaciela - tutaj macie to podane w taki sposób, że zrozumie wszystko zarówno wasza pociecha jak i wy. 

A stąd już tylko krok do fantastycznej zabawy!

Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie dołeczki? Czy próbowaliście kiedyś skonstruować kalejdoskop albo szczudła?

W książce Rozwiń swoją wyobraźnię Temple Grandin opisuje koncepcje kryjące się za tymi i innymi pytaniami. Zagłębia się w naukę leżącą u podstaw wynalazków, opisuje, jak różni ludzie tworzyli i poprawiali pomysły, w miarę jak się rozwijały, oraz jak młodzi wynalazcy mogą majsterkować, eksperymentować i wprowadzać innowacje. A wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i tworzyła wynalazki.

"Rozwiń swoją wyobraźnię"  to więcej niż poradnik, jak budować różne rzeczy. Temple Grandin pokazuje różne sposoby patrzenia na świat. Wzywa nie tylko do działania, ale też do rozwijania wyobraźni. Pokazuje czytelnikom, że nie ma jednego sposobu podejścia do problemu, ale zawsze kluczem jest otwarty i dociekliwy umysł. Ta książka sprawi, że będziesz się fajnie bawić ze swoim dzieckiem! Tak po prostu, szczerze, bez podtekstów, bez telefonu, bez rozpraszaczy:-)

 

Na 240 stronach zaklęta jest szansa na nowe, inne relacje z waszym dzieckiem. Mnóstwo ciekawostek, omówień wniosków
patentowych i 25 projektów do samodzielnego wykonania.

Zdecydowanie nie jest to książka dla maluchów. Myślę,że 7-latek powinien już być mocno zainteresowany tym, jak wszystko "działa i funkcjonuje oraz skąd się to bierze: a w o ogóle to " tato / mamo zrób to ze mną" Wykorzystajcie tę nić kontaktu i bawcie się z dzieckiem. Starsze dzieci same ogarną ten temat, choć absolutnie nie polecam wam zostawić ich z tą książką sami. Zasugerujcie wspólny eksperyment, zapytajcie, który najbardziej chciałoby zrobić i dlaczego. Pozwólcie mu wytłumaczyć wam " o co w tym wszystkim biega" :-)

Książkę możecie kupić TUTAJ

Wydana przez Wydawnictwo Insignis 28 listopada kusi ceną (39.99zł) i tematem

Jeśli macie w domu wynalazcę- temat prezentu książkowego macie już załatwiony:-) 

You're welcome :-)Komentarze


Zostaw swój komentarz