"DLACZEGO SZTUKA JEST PEŁNA GOLASÓW ?" - prosta droga do wprowadzenia dziecka w świat sztuki

On lutego 7, 2017

Przewodnik po sztuce dla najmłodszych, dzięki któremu Twoje dziecko dowie się, dlaczego niektóre obrazy są tak strasznie drogie, dlaczego ludzie zajmują się w ogóle  sztuką i co z tymi golasami na obrazach? Napisana językiem dzieci zachęca, pokazuje, wyjaśnia ... i totalnie nie zanudza :-)

Przeciętny człowiek wiedzę o sztuce ma co najmniej ograniczoną. Jeśli nie zaliczasz się do grona studentów Akademii Sztuk Pięknych, trudno Ci będzie bez Wikipedii w przyjazny, a przede wszystkim prosty sposób wyjaśnić dziecku czym jest pejzaż, nurt pop-art lub kubizm. No, chyba ,że masz już tę książkę. Gotując często korzystamy z gotowych przepisów lub książek kucharskich. I to normalne. Normalnym rownież powinno być zapoznawanie dzieci z rożnymi nurtami w sztuce, zanim - w sposób ponadprzeciętnie nudny- zrobi to za nas np. szkoła. 

Susie Hodge pisząc "Dlaczego sztuka jest pełna golasów?" odpowiedziała na najbardziej nurtujące pytania dziecięce związane ze sztuką.

Co to jest malowidło naskalne? 

Czy są jakieś brzydkie pomniki?

A o czym to jest?

Czy artyści czasem ściągają od siebie?

Skąd biorą pomysły na swoje obrazy?

Autorka pokazuje i tłumaczy, że sztuka bywa piękna. Bywa również dziwna. Czasem jest szurnięta, niezrozumiała albo nawet straszna .

  

 Tekst ( którego jest mało ,żeby dziecko nie umarło z nudów ) ciekawie opisuje każde zagadnienie odpowiadając na zadane pytanie, a wszystko podparte jest zdjęciami obrazów, rysunków, rzeźb etc. 

DLACZEGO W GALERII MUSZĘ BYĆ CICHO? 

Chyba każde dziecko opisując galerię lub muzeum mówi, że to miejsce" gdzie nie można nic robić" - że pozwolę sobie zacytować własnego potomka. Ale czy wiecie dlaczego trzeba być cicho. Proste wyjaśnienie przekaże więcej, niż wasze gderanie:-) 

Jak można postawić pisuar na wystawie i powiedzieć, że to dzieło sztuki? W 1917 roku Marcel Duchamp zrobił właśnie coś takiego i wszystkich tym zaszokował. Dlaczego? Nie powiem.... sami musicie przeczytać,żeby się dowiedzieć :-) 

Ta książka jest dla wszystkich chcących obudzić w dziecku zainteresowanie tematyką sztuki, poszukujących pomocy dydaktycznych. Publikacja przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami. To również książka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak plastyka czy historia sztuki w szkołach podstawowych i gimnazjach. Bardzo dobrze przygotowuje do wizyty w muzeum!

Książka składa się z 22 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, np. objaśnianiu, czym jest portret, jak radzono sobie z przedstawieniem nastroju na obrazie, co to znaczy, że dzieło jest realistyczne, jak malowano pejzaż, czym jest martwa natura, jaka jest rola sztuki współcześnie, a jak to wyglądało w przeszłości.

Moje dzieci najpierw rechotały z tytuły książki, potem przejrzały ją pobieżnie, żeby potem zagłębić się trochę w coraz to inne zagadnienia. Ponieważ jesteśmy za ban brat ze sztuką, odwiedzamy muzea i galerie ( ostatnio coraz częściej z dziećmi) , książka ta idealnie wpisuje się w nasz tryb życiowy. Zdecydowanie była potrzeba rynkowa na taką pozycję. Cieszę się niezmiernie, że Wydawnictwo Naukowe PWN SA zajęło się tą sprawą i wydało tę prosto-ambitną pozycję dla dziecio-rodzicow :-)

Polecam wam bardzo serdecznie! 

Ps. Moja córka prosiła, żeby Wam przekazać, że też ją poleca a jutro zamierza pokazać tę książkę pani od plastyki :-)

 Komentarze


Zostaw swój komentarz