7 rzeczy o których musisz wiedzieć , zanim dorośniesz

On czerwca 21, 2016

Niedługo zaczynasz nowy etap w życiu. Stare się kończy, nowe zaczyna. Chciałabym, żebyś przeczytał kilka mądrości, którymi chciałabym się z Tobą podzielić. Wierz lub nie- ja też kiedyś byłam na Twoim miejscu ... 

Przypatruję się temu wielkiemu facetowi siedzącemu na sofie i myślę sobie, że skądś go znam chyba. Wychowuję od 13 lat więc jest mi dość znajomy. Wiem co lubi, za czym nie przepada,co mu smakuje, o czym marzy... Wiem ale czuję podświadomie, że ta wiedza zaczyna się zawężać. Już niedługo, będę żyła w błogiej nieświadomości, że wiem, pomimo tego, że tak na prawdę wiedzieć będę tylko tyle ile będziesz mi chciał powiedzieć, pokazać... mam nadzieję ,że będzie to dużo więcej niż słyszę od znajomych, którzy mają dzieci w Twoim wieku. 

Chcę, żebyś wiedział, że Cię podziwiam. Stajesz się dojrzałym, młodym człowiekiem. Widzę, jak powoli przeobrażasz się z chłopczyka, który w nocy lubił mieć włączoną lampkę nocną, w chłopaka, na którym można polegać. Twoje maniery, spokój wewnętrzny, cierpliwość, kultura osobista w stosunku do mnie, nas, wszystkich "obcych" i 'znajomych" nieustannie powala mnie na kolana. Sprawiasz, że wszystkie nieprzespane noce, okresy buntu, problemy, które otaczały mnie z każdej strony kiedy byłeś mały , stają się mglistym wspomnieniem, niewartym rozpamiętywania. Nie zrozum mnie źle - mam kilka asów w rękawie na niesprzyjające okoliczności , które z pewnością nastaną, zanim na dobre zdecydujesz się na samodzielne, dorosłe życie. 

Druga połowa roku, to dla naszej rodziny czas ogromnych zmian. Przeprowadzka do innego miasta, nowa szkoła, początek gimnazjum, nowe znajomości.  Wiem, że poradzimy sobie ze wszystkim. Ufam, że zmiany te umocnią nas jako rodzinę i dadzą wam wszystkim nowe szanse na rozwój we wszystkich obranych kierunkach. Zanim jednak minie lato, zanim rozpakujemy w nowym domu ostatnie pudło, chcę, żebyś wziął sobie do serca kilka rad, które pomogą ci na tym nowym etapie życia, na jakim już jesteś. 

1.JEŚLI MASZ COŚ DO POWIEDZENIA - NIE BÓJ SIĘ MÓWIĆ. NIE POZWÓL, BY ROBILI TO ZA CIEBIE INNI

Stój zawsze za tym, w co wierzysz. Nie pozwól nikomu kwestionować Twoich słów. Ale pamiętaj - warto jest najpierw pomyśleć, zanim coś się powie. Słowa mają większą moc niż Ci się wydaje. Jeśli powiesz coś, czego żałujesz - przyznaj się do tego i przeproś. Kłamstwo  zaprowadzi Cię donikąd. Ludzie szanują uczciwość.

2. NIE WYBIERAJ PROSTSZEGO ROZWIĄZANIA - ZAWSZE STARAJ SIĘ DĄŻYĆ DO DOSKONAŁOŚCI

Spotkasz z pewnością na swojej drodze ludzi, którzy będą dążyli do wszystkiego na skróty, którzy będą woleli zadowolić się minimum. Nie bierz z nich przykładu. Staraj się wykorzystać cały swój potencjał. Cokolwiek będziesz robił - włóż w to całe swoje serce. Sukces jest czymś innym dla każdego człowieka. Pamiętaj jednak o tym, że w życiu oprócz pracy powinno się również znaleść coś, co sprawia, że jesteś szczęśliwy i spełniony. 

3. JEŚLI KTOŚ Z TWOJEGO OTOCZENIA POTRZEBUJE POMOCY - POMÓŻ MU

Nie zawsze chodzi o pieniądze. Czasem potrzymanie za rękę i  ciepłe słowo mają większą moc niż wszystkie pieniądze świata. Nie bądź tą osobą, która myśli, że za chwilę ktoś inny zjawi się z pomocną dłonią. Wyciągnij ją sam.

4. ZNAJ SWOJĄ WARTOŚĆ

Nie pozwól się wykorzystywać. Nigdy nie rób niczego, czego nie jesteś do końca pewien, tylko dlatego, że ktoś wywiera na ciebie presję. Ludzie, z którymi powinieneś się zadawać nigdy świadomie nie postawiliby Cię w takiej sytuacji. Pamiętaj, że tylko Ty będziesz żył z konsekwencjami swoich decyzji.

5. ZAKOCHAJ SIĘ W TYLU RZECZACH , W ILU TYLKO ZDOŁASZ

Zwiedzaj nowe miejsca, bądź otwarty na nowości, poznawaj nowych ludzi, zostaw w tyle Twoją strefę komfortu. Wiele z najlepszych rzeczy, jakie Ci się przydarzą, spotkają Cię właśnie dlatego, że spróbowałeś innych, nowych, trochę strasznych rzeczy, których o mały włos postanowiłbyś nie zrobić . Nie pozwól, żeby strach zatrzymał Cię w miejscu, żeby odebrał Ci przyjemność zrobienia czegoś naprawdę fantastycznego. 

6. BĄDŹ WDZIĘCZNY ZA TO, CO MASZ 

 Na świecie jest tylu ludzi, którzy mają O WIELE mniej niż Ty. Nie pozwól się omamić rzeczom materialnym. Wiem, że trudno to teraz zrozumieć , ale one na prawdę nie mają znaczenia. Liczą się ludzie. Nie pozwól wpasować się w jakąś niemożliwą do osiągnięcia formę, przez ktorą zapomnisz  jaki wspaniały jesteś już teraz. Dokładnie w tym momencie.

7. ZAWSZE MOŻESZ POLEGAĆ NA RODZINIE 

Nie ma ludzi nieomylnych , nie ma takich, którzy nie popełniają błędów. Pamiętaj, że zawsze masz do kogo zwrócić się o pomoc. Jesteśmy rodziną i wspólnie uda nam się poradzić z każdą sytuacją. Nie bój się prosić o wsparcie, poradę. Nikt nigdy nie jest ' za duży" na szczerą rozmowę z rodzicami. Powie Ci o tym każdy dorosły. Komentarze


Zostaw swój komentarz