KOPCIUSZEK - przecież ta historia wydarzyła się naprawdę ! Wiele razy ...

On wrzesień 29, 2015

Kto nie zna opowieści o bucie, miłości, dyni i złej macosze ? No właśnie ... Nikt nie zna, bo czegoś takiego jeszcze nie widzieliscie - zapewniam!

Kopciuszek - historia która absolutnie zdarzyła sie naprawdę !Nie znam nikogo, któ nie słyszałby, nie czytał ,nie widział historii o Kopciuszku. W kilku wersjach. 
Zawsze wydawało mi się, że bajki, filmy , historie robione odnowa i  nowa co jakiś czas są nie warte zachodu i moich pieniędzy, żeby je obejrzeć. No cóż. Tfu .Tfu. Łykam swoje poglądy ponownie bo chociaż często słowa moje rzeczywiście były prawdziwe - w tym przypadku jednak - popełniłam błąd. Nie chodzi nawet o to,że odświeżona historia o dziewczynce napiętnowanej przez złą macochę i jej dwie córki to wersja filmowa, nie animowana. Takie zawsze są większym wyzwaniem dla reżysera, producenta, aktorów. Narysować można wszystko. W dzisiejszych czasach - dosłownie wszystko , bo technika i grafika komputerowa zaszła już w takie rejony, o których istnieniu przeciętny Kowalski ( w tym ja ) nie ma nawet pojęcia. 
Film jednak stanowi większe wyzwanie . Nie każdy aktor jest wg naszych eksperckich odczuć odpowiednim kandydatem do danej roli. Kopciuszek s to wyzwanie podwójne. Każda z nas była w myślach Kopciuszkiem , każda dokłądnie wie jak powinna ona wyglać, co mówić, jak się zachowywać. Oczywiście opierając sie na strukturze podstawowej bajki - MY wiemy najlepiej jak powinny potoczyć sie kolejne sceny NASZEJ bajki. My i nasze córki. Ewentualnie synowie ( moi na przykładchętnie wcieliliby się w rolę reżysera) 
Tak więc zadanie nie lada. Czy tym razem sie udało. Moim skromnym zdaniem jak najbardziej. Poryczałam się na koniec a jakoś skora do wylewania łez na każdym filmie nie jestem. Szczególnie takim - którego zakończenie jest mi znane :-/

Kopciuszek - słodki jak ulepek , jednak nie przesłodzony . Piosenki - wpadają w ucho - niestety - moja córka śpiewa już ponad tydzień (ps.To bardzo dobry sposób na naukę angielskiego - przełknijcie to i pozwólcie dzieciom śpiewać w oryginale ) Genialna rola Kate Blanchet - jako macocha sprawiła że ciary przeszły mi po karku.Przedstawiła ona macochę jako pełnokrwistą osobę, przeżywającą wewnętrzne cierpienia i niepozbawioną cech pozytywnych. Nawet w tych krótkich chwilach spokoju i kontemplacji  aktorka potrafiła pokazać,że macocha dźwiga na swych barkach całe swoje życie przepełnione niespełnionymi marzeniami .
Wróżkowa matka chrzestna - super! Charakteryzacja, jej gra ... fenomenalna. Moje jedyne zastrzeżenie to fakt,że zbyt mało jej było w filmie - mozna było rozwinąć trochę jej rolę:-) 

Sukienka - bo jak każdy wie - to super ważna rzecz - zapiera dech w piersi. Przed mega trudnym zadaniem stanęła znana kostiumograf Sandy Powell, która podjęła się  opracowania koncepcji wyglądu postaci już na dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. To dzięki niej bogactwo kolorów i materiałów ożywiło opowieść w niezwykle widowiskowy sposób. Grająca Kopciuszka Lily James przyznała w jednym z wywiadów, że kiedy po raz pierwszy nałożyła słynną błękitną balową suknię, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Dzięki ośmiu warstwom cienkiego jedwabiu w różnych odcieniach błękitu i fioletu ozdobionych migoczącymi kryształami Swarovskiego  poczuła się jak prawdziwa księżniczka. A przy okazji odkryła, że życie księżniczek oraz ich adoratorów wcale nie jest usłane różami: 
- [Suknia] była naprawdę ciężka. Biedny Richard Madden, który w filmie gra rolę księcia, miał mnie  podnieść do góry i to go prawie zabiło. Musiał się wybrać na siłownię, bo suknia potrajała moją wagę”.  Również taniec w pięknej kreacji okazał się niezwykle trudnym przedsięwzięciem: „Uczyłam się tańczyć,  nawet nie myśląc o sukni. Po miesiącach prób do scen tańca przeżyłam kompletne załamanie nerwowe, kiedy ją nałożyłam. Pomyślałam sobie „Jak ja będę tańczyć w czymś takim?”. Suknia jest bardzo delikatna. Może się podrzeć od samego wzroku patrzącego. Kiedy dodaliśmy do tego wielkie stopy Richarda, zaliczyliśmy parę katastrof – ale w końcu doprowadziliśmy scenę tańca do perfekcji”. Nerwowość aktorki wzbudziły także sceny z udziałem słynnego szklanego pantofelka, niezwykle  ciężkiego, bo w całości wykonanego z kryształu Swarovskiego i kosztującego aż osiem tysięcy funtów!  Była przerażona, że przypadkiem go upuści i stłucze, szczególnie podczas sceny w deszczu


Dylemat w moich dzieciach wzbudziła niemoc Kopciuszka. Dyskutowaliśmy o tym dość długo po zakończeniu filmu. W wywiadzie, udzielonym przez scenarzystę filmu , zawiłość tej kwestii fajnie sie rozjaśnia ...
"Nasza wersja ‘Kopciuszka’ nie jest rewizjonistyczna – wyjaśnia Weitz. – Główna bohaterka robi to, corobiła w bajce, ale współczesnej publiczności bardzo trudno zrozumieć, dlaczego źle traktowana dziewczyna nie ucieka z domu i nie zwraca się o pomoc, na przykład do opieki społecznej. Chodziło nam  o to, jak przekazać najważniejsze elementy opowieści i najpiękniejsze cechy Kopciuszka, takie jak upór  w dążeniu do celu, honor i hart ducha, którymi rzadko cechują się współcześni bohaterowie. 
 Kopciuszek ma silne poczucie humoru i swojej dojrzałości. Rozumie, że ludzie niekiedy są okrutni wbrew sobie i niekoniecznie oznacza to, że są źli. Potrafi nadstawić drugi policzek. Umie znaleźć dowcip  w nieoczywistych sytuacjach. To wszystko przedstawiono jako wyraz siły, nie słabości. Pokazano, jak  Kopciuszek przeciwstawia się swojej macosze, ponieważ współcześnie oczekujemy takiej postawy wobec tych, którzy czynią krzywdę. Nasza bohaterka nie jest bezradną i użalającą się nad sobą ofiarą. 
Jest bardzo świadoma, pozytywna i uduchowiona – dodaje reżyser Kenneth Branagh."
Film jest rewelacyjny w swojej oczywistości. Każdy, kto oglądał już którąś z poprzednich wersji niech znajdzie w sobie trochę zrozumienia i obejrzy ten film. I zobaczy, że Kopciuszek naprawdę istnieje. W każdym z nas...
Polecam DVD - jest szansa na nie wydanie fortuny na wieczne wypady do kina na tę ekranizację:-) 
Galapagos zadbał o całość. Razem z płytą dostajecie bonus w postaci wyjątkowej, animowanej  krótkometrażówki „Gorączka lodu”, dzięki której fani Disneya powrócą do świata przebojowej „Krainy lodu”, aby  razem z bohaterami świętować urodziny księżniczki Anny!
DVD oraz więcej wiadomości o filmie  dostępne na stronie www.galapagos.com.pl 
POLECAMY ( moja córka poleciła przekazać,że poleca podwójnie ) Komentarze


Zostaw swój komentarz