Podróżowanie w SPECJALNEJ oprawie

On maj 16, 2012

Wakacje, dłuższe wyjazdy, a więc podróżowanie z dzieckiem wymagającym specjalnej uwagi (AHDD/ AUTYZM/ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ RUCHOWA  ... sami dopowiedzcie sobie to, z czym zmagacie się na codzień ) może wydawać się dość ciężkie . Są jednak sposoby ..

Są jednak sposoby na uniknięcie wielu stresujacych momentów jakie w podróży z naszym wyjątkowym maluchem są niestety częste.
Za każdym razem kiedy zapada decyzja o wyjeździe na wakacje czy święta do USA , kurczę się w sobie na samą myśl co mnie będzie czekać przez jakieś 12-14 godzin podróżowania z moją  trójką.
Kilka rad bardziej doświadczonych w tej materii mam pozwoliło mi podczas naszego ostatniego wyjazdu uniknąć wielu niespodzianek. W tym roku w lipcu będziemy mieli okazje przetestować ponownie nasze nowe umiejętności.

1. PODRÓŻUJ ROZSĄDNIE


Wybierzcie pociąg zamiast samolotu lub samochodu ( o ile to oczywiście możliwe )  . Pozbędziecie  się kłopotu przy długiej odprawie celnej z której rzadko  który rodzic wychodzi bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym ;-)
Wystawianie podczas podróży pociągiem czy częstsze przystanki podczas jazdy samochodem są o wiele lepsze niż górnictwa pomiędzy rzędami  wąskich foteli samolotowych . Nie zrozumcie mnie źle - rok w rok wsiadamy do samolotu i gdyby nie ten środek transportu nie byłoby szansy na dotarcie do naszego drugiego domu w Minnesocie .  Jednak wszelkie inne podróżowanie już na miejscu przerzucamy na samochód i pociąg.

2. UŁATW DZIECKU ZMIANY ZWIĄZANE Z NOWYM MIEJSCEM


Napiszcie  opowiadanie w pierwszej osobie , żeby pomóc dziecku zaznajomić się z miejscem do którego jedziecie i czytajcie tę historię przed wyprawą i w trakcie podróży .Opisujące w niej jak przebiega np. Odprawa celna, jak wyglądają ludzie obsługujący  lotnisko, jakie pytania może ktoś im zadać przy przekraczania granicy.  W naszym wypadku bardzo się to sprawdziło a moja córeczka " zabiła" godzinę w samolocie robiąc ilustracje do naszej książeczki.
Jeśli Wazse dzieci są bardziej " techniczne " , pokażcie im video online jak wygląda podróż środkiem transportu z jakiego zamierzacie skorzystać .

3. PLANUJCIE NA WYROST


Chodzi tu nie tylko o ilośc rzeczy jakie trzeba ze sobą zabrać w podróż z naszymi wyjątkowymi pociechami, chociaż rownież i w tym przypadku trzeba wykazać się obowiązkowoscią i wogóle taką listę zrobić ;-) Trzeba zaplanować wszystko zawczasu - spróbujmy więc zastanowić się co by było gdyby np nasz malec nagle zachorował ( leki, książeczka zdrowia  itp się kłania ) . W dobie dzisiejszej technologi , połączeni  jedna wielka siecią ,wyszukajmy miejsce gdzie jedziemy, sprawdźmy jak wygląda, czy ma np dobrą nawierzchnię po której spokojnie przejedzie wózek z maluchem , wejdźmy na forum i porozmawiajmy z innymi, którzy byli już tam gdzie my się wybieramy. Takie kontakty są nie do przecenienia.

4. NAUCZCIE SIĘ PROSIĆ O POMOC


Wiele jest miejsc dostosowanych do rożnych niepełnosprawności naszych dzieci. W USA można np skorzystać ze specjalnych programów w muzeach dostosowanych dla dzieci artystycznych.

Jesli okaże się że u celu podróży nie ma rzeczy niezbędnych wam do normalnego funkcjonowania - poproście o wszystko. Większośc hoteli, moteli, ośrodków wypoczynkowych dysponuje dośc pokaźnym zapleczem w którym jest np sprzęt nie będący standardowym wyposarzeniem pokoju który zamierzacie wynająć.

Oni nie wiedzą czego wam trzeba dopóki sami o to nie poprosicie! 

Zapytajcie, a możecie zostać miło zaskoczeni :-)

Jeśli znacie jakieś fajne miejsca w które warto się wybrać z naszymi wyjątkowymi maluchami, miejsca dostosowane do ich indywidualnych potrzeb - proszę Napiszcie o tym. Stwórzymy razem bazę miejsc na świecie do których warto zabrać nasze dziecko i nie stresować się choć raz że jego inność będzie traktowana jako coś gorszego.Komentarze


Zostaw swój komentarz