AMORY , ZALOTY I PODBOJE - jak TO robią w świecie przyrody

On styczeń 22, 2019

Rozmnażanie to temat tabu. Taka trochę tajemnica poliszynela. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie chce mówić. „Bocian dzieci nie przynosi” – mam wrażenie, że to mamy już dawno ustalone. To, czym karmiono nas jednak w dzieciństwie, świadomie lub mniej świadomie, przekazujemy naszym dzieciom. Teraz w nowocześniejszej formie można to robić z "Amorami..."

Na takie tematy u nas nie rozmawiamy”. 
„Mamy jeszcze na to czas”.
„ No co ty?”
„Jak mam rozmawiać o tych sprawach z dziećmi?”
Nie musisz rozmawiać. Przynajmniej nie od razu. Przeczytaj. Przeczytaj razem z dzieckiem. 
Na rynku wydawniczym jest sporo książek, które pozwolą ci pogadać ze swoim dzieckiem o rozmnażaniu, bez przyjmowania barwy czerwonego barszczu. A przy tej, którą chcę ci dzisiaj zaproponować, masz szansę pośmiać się i dowiedzieć wielu rzeczy, o których nie miałaś wcześniej pojęcia.

Zacznij w odpowiednim momencie – nie zwlekaj. Okres nauki wczesnoszkolnej, to naprawdę ostatnia szansa, na przekazanie dziecku wiedzy o tych sprawach. Zanim zrobi to za ciebie tak zwane podwórko i rówieśnicy dziecka. 

„Amory, zaloty i podboje czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody” napisane przez Szymona Drobniaka oraz Marię Łepkowską, a wydane przez WYDAWNICTWO BABARYBA – to nie typowy, sztywny, nudny podręcznik. 

„Masło maślane” – tak określiłabym to, co prezentują nam szkolne podręczniki w tym zakresie. Naturalna ciekawość pozostaje tutaj kompletnie nie wykorzystana. 
W „Amorach” przeczytasz wspólnie z dzieckiem nie tylko o samym akcie zapłodnienia – nie ukrywam, że najbardziej wyczekiwanym przez co poniektórych w moim domu. Mamy tu całą otoczkę. W sumie to można powiedzieć, że pokazana jest tutaj miłość pomiędzy przedstawicielami różnych gatunków zwierząt. Dowiadujemy się nie tylko jak oni TO robią ale również jak uwodzą, jak walczą o swoje względy, do jakiego poświęcenia są zdolni aby tylko wyhaczyć odpowiedniego, najlepszego partnera.
Potem następuje TO. I niejednokrotnie jest to akt niebezpieczny, zagrażający życiu. Wszystko jest to szczegółowo opisane – nie ma niedopowiedzeń i ogólników. Cały proces przebiega inaczej  u węży, biedronek, ptaków czy much. Warto zagłębić się więc w każdą historię - a każdy z opisanych tu bohaterów ma swój własny rozdział.

 

 Najlepszy przykład: modliszki, których nie mogło zabraknąć w tej książce. Makabryczny koniec swojego krótkiego pożycia małżeńskiego, przeżywa wielu samców modliszek, które zaraz „PO”, przechodzą do części obiadowej, odrywając głowę partnera. Jest jednak na to dość racjonalne wytłumaczenie, opisane pięknie na koniec rozdziału o rozmnażaniu tych ciekawych owadów. 

Takich fantastycznych historii w których autorzy przemycają wiedzę, która zaskakuje, uczy, bawi, daje szansę na fajną rozmowę i odczarowanie tematu, jest tutaj całe mnóstwo. 
Bardzo serdecznie polecam tę książkę dzieciom w wieku wczesnoszkolnym 7-9 lat oraz ich rodzicom. Ciekawe- kto z tej książki dowie się więcej- wy, czy wasze pociechy?
Książka do kupienia w wydawnictwie Babaryba oraz w wielu dobrych księgarniach.
Poniżej macie link bezpośredni do tej książki:

AMORY, ZALOTY I PDBOJE

BARDZO POLECAM!!!Komentarze


Zostaw swój komentarz