"SEKRET TATIANY" historyczna lekcja dla współczesnych z romansem w tle

On styczeń 8, 2019

W pierwszej chwili zgłupiałam. Zastanawiałam się czy zmęczenie przyćmiło moje zmysły, czy może już warto udać się do jakiegoś specjalisty. Na szczęście okazało się ,że to wszystko ICH wina:-) 

Wydawnictwo MANDO zaszalało. Okładkowo jedynie, bo o inne szaleństwa raczej ich nie podejrzewam - szczególnie kiedy wpadam do nich na stronę zobaczyć co mają nowego i jeszcze nigdy nie wychodzę ani rozczarowana (super) ani z pustymi rękami ( mniej super, bo moje półki nie przyjmują juz obciążenia - muszę zacząć rozglądać się za jakimś porządnym regałem)

Na czym więc polegało owo szaleństwo. Otóż książka, o której chcę wam dziś opowiedzieć, ma … 2 okładki. Dwie różne. I to wy decydujecie, która bardziej wam się podoba, w której chcecie dostać historię, która na długo z wami zostanie…

 

Lubię książki wszelakiej maści. Czasem jednak połączenie dwóch dziedzin nie styka się w mojej głowie jako coś dobrego. Tutaj jednak ta dwubiegunowość wyszła na dobre zarówno autorce jak i Wydawnictwu. W pakiecie z okładkami do wyboru dostajemy historie 2 w 1 - nie da się ich absolutnie rozdzielić, przenikają się ze sobą na wielu płaszczyznach, przez całą książkę, wywołując momentami odruch głośnego :Aha! No tak! ( u mnie jest to odruch głośny, choć bezwiedny - przysięgam) 

Mamy więc dwóch bohaterów - każdego z innej epoki. Współczesna kobieta, historyczny mężczyzna. Choć łączą ich więzy krwi - nic o sobie nie wiedzą. 

Kitty odkrywa na nowo siebie i losy swojego dziadka, po którym odziedziczyła dom, będący w jej sytuacji azylem i odwróceniem uwagi od jej własnych , małżeńskich problemów. 

Losy Dymitra przybliżają nam czasy pierwszej wojny światowej, potęgę rodu Romanowów i wielką tragedię tej rodziny, o której wszyscy wiemy. Moim zdaniem ta wiedza - niejako wybiegająca do przodu - daje nam pewną przewagę - wiemy , jak skończyć może się ta historia i - choć mamy nadzieję - jesteśmy gotowi na najgorsze. 

Autorka przepięknie przeplata wątki historyczne z fikcją literacką, o której zresztą pisze na końcu książki, żeby wszystko było jasne - gdzie zaczyna się prawda historyczna, a  gdzie jej wizja literacka. Bardzo spodobało mi się takie jasne, rzeczowe przedstawienie tematu. 

1914 rok to czas wielkich zmian. Romas tytułowej księżnej Tatiany z oficerem kawalerii jest intensywny, niebezpieczny i wisi nad nim piętno zbliżającej się tragedii. Współczesna część powieści daje jednak pewną nadzieję. Odnaleziony przypadkiem przepiękny, wysadzany klejnotami naszyjnik odkrywa rodzinny sekret, którego nie sposób zostawić w mrokach dziejów - ta historia i tak za długo czekała na swój moment -  dzięki śledztwu Kitty zaczyna więc na nowo nabierać rumieńców.

Historia wielkiej miłości, poświęcenia, która jest w stanie przetrwać najcięższą nawet próbę to lekcja życia dla nas wszystkich, żyjących dziś.

Każdy wyciągnie z niej coś dla siebie. 

Osobiście wystawiam tej książce wysokie noty - ewidentnie wielu czytelników podziela moje zdanie - książka znalazła się na 1 miejscu listy Amazon, przetłumaczono ją na 11 języków a prawa sprzedano do 20 krajów. Teraz tylko pozostaje czekać na film, który - jeśli powstanie - też z chęcią obejrzę.

Zainteresowanych książką odsyłam bezpośrednio do niej SEKRET TATIANY

POLECAM!Komentarze


Zostaw swój komentarz