HELLO RUBY 2 - POZNAJ WNĘTRZE KOMPUTERA - wiedza z zakresu informatyki w pigułce ( i to smacznej )

On październik 20, 2017

Nauka rzeczy nowych to ogromny wysiłek wymagający zaangażowania i chęci. Dzięki Hello Ruby zaangażowanie i chęci będzie aż nadmiar . Ty musisz znaleźć tylko czas, żeby przeczytać tę książkę z dzieckiem .

HELLO RUBY - POZNAJ WNĘTRZE KOMPUTERA 

Pamiętacie książkę dla dzieci o programowaniu HELLO RUBY, wychodzącej ze stajni Wydawnictwa Sierra Madre, a napisanej przez Lindę Liukas - programistkę, pisarkę i ilustratorkę z Finlandii? 

Pisałam o niej jakiś czas temu. Możecie przeczytać o tym tutaj

Otóż właśnie przeglądam jej następczynię : ”HELLO RUBY - poznaj wnętrze komputera” i zastanawiam się, czy autorka wiedziała, że wraz z dorastaniem moich dzieci, druga część tej książki dla nieco starszych moich potomków  będzie w moim domu wysoce potrzebną i pożądaną lekturą? 

Tak czy siak - książka jest zasłużonym następcą. Przeznaczona dla dzieci w wieku 5-9 lat, choć ponownie nie zgodzę się z tym zawężonym kryterium. Moja Basia ma 10 lat i samodzielnie czyta tę książkę z wypiekami na twarzy. Zadania poprzez zabawę przedstawią w praktyce najważniejsze zagadnienia ze świata technologii. 

Dałam ją moim dzieciom na pożarcie a oni ocenili ją bardzo wysoko. Koleżanki mojej córki włączyły się w książkowo-komputerową dyskusję mówiąc jednogłośnie, że książkę pierwszą czytały i mają w swoich domach :-) 

Autorka w niesamowity sposób wprowadza dzieci w świat technologii wplatając w swoją opowieść wiedzę z zakresu komputerów tak umiejętnie, że całość czyta się jednym tchem , niejako podświadomie chłonąc wiedzę informatyczną. 

Bardzo żałuję jedynie tego, że książka ta nie powstała wtedy, kiedy byłam dzieckiem - być może wtedy moja wiedza z zakresu komputerów byłaby większa niż jest obecnie. 

Książka jest przepięknie wydana - twarda okładka, przepiękne rysunki tonujące ilość tekstu na stronie ( to ważne dla młodszych czytelników oraz tych, którzy zaczynają samodzielne czytanie )  - wszystko łączy się w całość z ćwiczeniami, których również tutaj nie brakuje. 


Dzięki Hello Ruby. Poznaj wnętrze komputera dzieci dowiedzą się:

- z czego składa się komputer i jak działa?

- jakim językiem mówi komputer?

- jak rozpoznać nietypowe komputery wokół nas?

- czym różni się człowiek od komputera, a w czym są podobni?

Dzieci będą miały również okazję zbudować własny komputer i zaprojektować swoje aplikacje! W środku znajdziemy naklejki i instrukcje, które przeprowadzą nas przez to ćwiczenie.


„Czym jest komputer?

Komputery są wspaniałymi przyjaciółmi. Pomagają rysować obrazki, słuchać piosenek, tworzyć gry i dokonywać niesamowicie skomplikowanych obliczeń. Ruby poznała zarówno Świat Sprzętu ( hardware) jak i Świat Oprogramowania (software) . Teraz kolej na Ciebie!”

 Tak zaczyna się część ćwiczeniowa - po takim wstępie sama chciałabym pobawić się trochę w „komputerowanie” :-) 


Ostatnie strony to słowniczek, utrwalający wiedzę zdobytą w tej książce. Mamy tu takie pojęcia jak: GPU, Sensor, System operacyjny czy Software. Uwierzcie, że po przeczytaniu tej książki wasze dzieci będą wiedziały o co chodzi. 


Rzadko kiedy można spotkać książkę, która w prosty, jasny, wciągający sposób zaangażuje dziecko przekazując mu treści przydatne na całe życie. Żeby nauczyć się biegać, najpierw trzeba nauczyć się chodzić . Ta seria jest takim właśnie przysłowiowym pierwszym krokiem w stronę zdobycia wiedzy z zakresu informatyki - zdecydowanie nauki przyszłości. 

Polecam wam bardzo tę książkę . Moją córkę oczarowała. Już wiem jaki prezent sprawię na Mikołajki chrześniakowi:-) Ale o tym cicho sza !

HELLO RUBY możecie kupić klikając TUTAJKomentarze


Zostaw swój komentarz